- Wczesnośredniowieczne grodzisko (X – XI w.) na zachód od Dobrzan, szosą (ok.. 2 km) w kierunku do Kępna po lewej stronie widoczny wał od strony wschodniej przy granicy lasu. Ostoja żurawi.>
- Skarpa nad zakolem rzeki Pęzinki po wschodniej stronie byłego stawu Młyńskiego – odkryto tu narzędzia z epoki kamiennej. Punkt widokowy na piękną pradolinę rzeki Pęzinki. Ostoja ptaków i zwierzyny płowej.
- Park przy szkole – teren starego cmentarza czynnego do końca XIX wieku ze śladami wcześniejszego najstarszego osadnictwa w tym rejonie.
- Park nad “rzeczką” – położony w południowej części miasta między ramionami rzeki Pęzinki i jej kanału uchodzącymi do Jeziora Szadzkiego. Dojście ul. Parkową. Ślady osadnictwa z epoki brązu. Ostoja ptaków. Teren do rewitalizacji przyrodniczej i historycznej.
- Wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Szadzkiego ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego – Półwysep Długa Szyja, lasek Wenedów, grodzisko z podgrodziem przy ujściu Pęzinki z jeziora.
- Stare kościoły z ciekawą architekturą w Białej, Lutkowie, Kępnie, Odargowie, Ognicy, Bytowie, Krzemieniu.
Ciekawe miejsca w Gminie Dobrzany
Dobrzany
Biała
Bytowo
Krzemień
Jez. Sierakowskie
Jez. Okole
Tulipanowce
Szadzko
Dobrzany
Biała
- Największe skupisko gniazd bocianich, przeciętnie 15 – 20 zasiedlonych w okresie lęgowym. Na wschodzie użytek ekologiczny
- Wyszkowa Góra składająca się z dwóch wzgórz morenowych rozdzielonych głębokim wąwozem. Charakterystycznym akcentem tego miejsca w krajobrazie jest kępa wysokich świerków. Wzgórze jest punktem widokowym na otulinę Parku, a na wschodzie lasy Leśnictwa Kozia Góra.
Bytowo
- Stary młyn do sprzedania (ANR), odbudowywany pałac po byłym PGR, jezioro, stawy, polodowcowa rzeźba terenu, lasy. Cmentarzysko kurhanowe z epoki brązu.
- Zespół pałacowo-parkowy.
Założenie parkowe w stylu angielskim obejmuje powierzchnię ok. 4 ha i pochodzi z początku XIX wieku. Na jego terenie zachował się kamienny mur ogrodzeniowy oraz bogaty drzewostan m.in. choina kanadyjska, lipa srebrzysta, buk pospolity i lipa drobnolistna. W roku 1982 Park został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 981.Na terenie Parku znajduje się Pałac zbudowany w 1870 roku z inicjatywy H. Jahna, fabrykanta z Choszczna. Do końca II wojny światowej budynek użytkowany był przez różnych właścicieli, a w latach powojennych został poważnie zrujnowany. W roku 2001 Pałac wpisano do rejestru zabytków pod numerem 81. Od 2012 roku trwa odbudowa zespołu pałacowo-parkowego.
Krzemień
- Kościół z XVI wieku, budowla kamienno – ceglana z ciekawymi witrażami. W pobliżu dwie stare lipy – pomniki przyrody. Jezioro Krzemień jest dużym zbiornikiem wodnym (280 ha) o drugiej klasie czystości i otoczone pięknymi lasami oraz użytkami ekologicznymi. Bobry na Inie, orły bieliki. Sporty wodne, wędkarstwo, rekreacja. Teren Ińskiego Parku Krajobrazowego. Start do atrakcyjnych wycieczek rowerowych wśród lasów i polodowcowej rzeźby terenu. Zapraszamy.
Jez. Sierakowskie
- Południowy brzeg – kąpielisko niestrzeżone, pomosty, dzika plaża, czysta woda, las. Dojazd – za stacją PKP Ognica, 200 m szosą w kierunku Wapnicy.
Jez. Okole
- Perełka widokowa Ińskiego Parku Krajobrazowego. Żeremia bobrów, ostoja żubrów, knieja bukowa. Leśniczówka – agroturystyka.
Tulipanowce
- Unikalne drzewa południa Europy. Dwa okazałe egzemplarze z owocnikami podobnymi do kwitnących tulipanów i kształtem liści niespotykanym w naszej szerokości geograficznej
- Leśniczówka Kielno
- Baza szkółek przy drodze z Dobrzan do Bytowa przez las, po lewej stronie dąb – pomnik przyrody, dalej za skrzyżowaniem baza szkółek.
Szadzko
- Pozostałości ruin zamków Grafitów strzegącego południowej granicy Księstwa Zachodniopomorskiego z Nową Marchią. Głębokie fosy, strome zbocza wałów obronnych, punkt widokowy. Zabezpieczone ruiny kościoła z XVI wieku, przy których rośnie 500 – letnia lipa. Przy ujściu z jeziora rzeki Pęzinki obejrzeć można najstarsze grodzisko z modelowo zachowanym wałem obronnym, fosą i majdanem. Punkt widokowy na Jez. Szadzkie.